Pāriet uz galveno saturu

Ubuntu Linux

Jau ilgāku laiku esmu domājis ko uzrakstīt par savu mīļāko operētājsistēmu Ubuntu Linux. Ubuntu ir Linux OS atzars jeb distributīvs, kas pirmo reizi dienas gaismu ieraudzīja pirms trīs gadiem. Ubuntu pirmā versija bija ļoti tuva Debian Unstable distribūcijai. Patiesībā tā bija debian "dakša" un Debian varētu arī saukt par Ubuntu Linux māti, līdzīgi kā Knoppix, Mepis, Linspire, DamnSmall, Xandros u.c. Ubuntu mērķis bija padarīt populāro Debian lietotājam draudzīgāku, saglabājot oupensource ideju par brīvu programmatūru. Tātad ideja ļoti laba. Tam visam apakšā fantastisks mecenāts Marks Šatlvorts (Mark Shuttleworth), Dienvidāfrikas pilsonis(ubuntu afrikāņiem nozīmē "cilvēcīgas attiecības"), miljardieris, pirmais kosmosa tūrists. Bet nu pie paša Ubuntu Linux.
Ubuntu vizuāli ir veidots uz Gnome darbvirsmas saskarnes un katra jaunā versija, kas parādas 2x gadā iznāk gandrīz vienlaikus ar atjaunoto Gnome versiju. Tātad pirmo reizi ar Ubuntu iepazinos, kad parādījās viņu pirmā beta publiskai lejuplādei. Toreiz kautkas man īsti tur nestrādāja, bet mans Dell laptops īsti nebija arī piemērots linuxam. Tad es jau biju pieradis pie MepisLinux un dators tam bija arī sakonfigurēts. Tomēr jau pēc pāris mēnešiem atkal biju atpakaļ pie Ubuntu, un nu jau līdz šodienai. Uz sava Dell gan es tā arī nepiedabūju TV-out strādāt, bet tas dators arī bija kraps pamatīgs. Paralēlu Ubuntu tika uzlikta arī uz arhaiska Thinkpada ar otro pentiumu un 4Gb cietni. Tur pēc nelielas pabakstīšanās viss strādāja. Tad pēc kāda gada sekoja 2 galda datori, un vēl pēc gada - sievas HP laptops. Lieki teikt ka vienīgās probas ir tikai ar laptopu, un arī tad neiet tikai nekam nevajadzīgais pirkstu nospiedumu skaneris. Patiesībā, lai uzinstalētu uz tā HP strādājošu ubuntu sistēmu man vajag mazāk kā pusstundu un nevajag nevienu draiveri. Jā, cilvēks, kurš visu savu dzīvi ir mocījies uz vindas, pat netic, ka nevajag nekādus draiverus pat laptopam. Jāsaka, ka tāda priekšrocība ir arī makintošiem. Kā murgs man ir kārtējā bakstīšanās, ja kādam vajag uzinstalēt Windu. Vēl viena Ubuntu priekšrocība ir tā, ka operētājsistēmu var lietot no CD, to nemaz neinstalējot. Protams par sistēmas performanci tad gan īsti runa nevar būt, bet priekšstatu jauniņajam tas dod.
Tālāk sekos Ubuntu plusi un lietas, kur vēl jāpiestrādā.
+ Sistēma pēc nepilnas pusstundas ir pilnībā gatava darbamv
+ Sistēma ir bezmaksas, iekļaujot pilnīgu ofisa programmu paketi
+ Aizmirsti par vīrusiem
+ Sistēmas atjauninājumi aizvieto vecās versijas, nevis tiek pieaudzēti
+ Automatizēta visu programmu atjaunošana
+ Vienkāršs versiju upgreids, neuztraucoties par datu saglabāšanu
+ Gandrīz bezgalīga sistēmas pārveidošanas iespēja
+ Sistēmu var uzstādīt arī latviešu valodā
- Ne visām programmām ir versijas linuxam - grāmatvedība, rasēšanai, spēles
- Foto menedžeris F-spot attīstas pārāk lēni
- Baterija netur tik ilgi, kā ar Windows
- Risks nopirkt iekārtu (piem. printeri, skaneri u.c.), kura Ubuntu nepazīst
Patiesībā, gandrīz visas problēmas ar softu var atrisināt izmantojot virtualizāciju, kas nupat attīstas megatempos.
Zemāk video ar ubuntuOS, uz kura tiek giezti gan WinXp, gan MacOSX, virtuāli protams:


p.s. Sastapos tikko ar Blogger vienu vājo vietu. Navar ielikt tagu, kas rakstu sadala ieliekot lasīt tālāk.

Komentāri

Ierakstīt komentāru

Šī emuāra populārākās ziņas

Raksts, kuru labprāt gribētu nepublicēt.

Ainažu slimnīcas skandāla rezultātā nolēmu darīt zināmu savu pieredzi ar šo iestādi, un bērnu psihiatrijas stāvoki mūsu valstī. Tā kā aprakstītais ir noticis pirms gada, faktoloģiski zemāk aprakstītajā varētu būt arī dažas neapzinātas neprecizitātes, bet centīšos :) Garais ievads - mūsu īpašais bērns 2016. gada vidū mūsu ģimenē ienāca audžumeitene, kura bija nesen izņemta no savas bioloģiskās ģimenes un ievietota krīzes centrā. Mums tika raksturots, ka bērnam ir viegli garīgi traucējumi, kā arī uzvedības problēmas. Tas mūs nedaudz satrauca. It sevišķi aprakstā minētais, ka viņa mēdz sev graizīt rokas. Mums nebija bail no garīgi slima bērna, bet gan no tā, vai varam būt droši par saviem, gados jaunajiem pašu bērniem. Krīzes centra psihologs nomierināja, ka meitenei nav pašnāvnieciskas vēlmes, bet nespēja tikt galā ar stresa situācijām, un ka citās valstīs šādiem cilvēkiem terapijas laikā pat piedāvā speciālas "žiletes", ar kurām nevar sevi savainot pārāk nopietni. Izklausīj

Kārena M. Makmanusa "Kāds no mums melo"

Tā kā pasaulē plosās SARS-CoV-2 un daudziem jāsēž mājās, nolēmu padalīties ar kādām grāmatām, ko būtu vērts izlasīt. Parasti man grāmatas lasās ļoti lēni, bet šī izrāvās tempiņā, jo sanāca divas dienas pavadīt pusguļus :) Nepārrakstīšu te tagad anotāciju, kuru var atrast citur. Grāmata ir viegls krimiķis. Sākums šķiet vienmuļš (kā ir ar gandrīz visām grāmatām) tomēr pavisam drīz tā ievelk savā pasaulē. Autorei noteikti milzu atzinības par izvēlēto stilu. Viss stāstījums apskatīts no 4 iesaistīto personu skatu punktiem, vienlaikus saglabājot teksta dinamiku un nav jālēkā kā pa dažādiem stāstiem, gaidot, kad tie savīsies. Vienīgais, kas man nepatīk visos mūsdienu bestselleros ir tā diversity nodeva, ka obligāti jāiekļauj kāda homoseksuāls pagrieziens. Bet, ja neņem vērā šo 21. g.s. klišeju, tad darbs man ļoti patika. Vērtējums: 4/5

Aicinājums uz iecietību

Kas jums pirmais nāk prātā, izdzirdot vārdu Eduards Veidenbaums? Kā gulbji balti padebeši? "Pērkona" dziesmas? Latviešu valoda? Varbūt tas, ka viņš prata 10 valodas? Bet kas jums nāk prātā, ja saku, ka Eduards Veidenbaums bija alkoholķis? Vai viņš tāpēc bija sliktāks dzejnieks un vājāks tulkotājs? Nē, viņš joprojām ir mans iecienītākais latviešu dzejnieks. Tomēr man ir žēl, ka viņš nespēja tikt pāri alkohola varai.Ja nebūtu tās, varbūt viņa mūžs būtu ilgāks par 25 gadiem. Es Veidenbaumu nemīlu tāpēc, ka viņš bija dzērājs, bet dēļ viņa devuma latviešu tautai. Es nevienu cilvēku nekad neesmu vērtējis sliktāk tikai tāpēc, ka viņš tendēts uz attiecībāma ar sava dzimuma pārstāvi. Mani pat tas neinteresē. Zinu, ka man viens labs paziņa it kā esot homoseksuāls, bet es par to nekad ar viņu neesmu runājis, un viņš joprojām ir man labs paziņa. Man reiz priekšnieks bija homoseksuāls daņu uzņēmējs, bet man viņš neriebās tapēc ka viņš ir homoseksuāls. Man riebās viņa pieeja biznesam.